تاریخ : سه شنبه 3 اسفند 1395     |     کد : 647

آیا آب چغندر تأثیرات مفیدی روی عملکرد ورزشی دارد؟

امروزه زیاد راجب به آب چغند و خواص مفید آن برای ورزشکاران صحبت می شود اما آیا آب چغندر واقعاً مفید است؟ چگونه بر عملکرد ورزشکار تأثیر می گذارد

امروزه ورزشکاران و افراد فعال، اطلاعات بیشتری در مورد غذاهای مفید برای بهبود عملکردهای‌شان کسب می‌کنند. ثابت شده که رژیم‌های سرشار از سبزیجاتی مانند چغندر تأثیر چشمگیری بر عملکردهای بدن حین ورزش دارد. آب چغندر یا لبو، یکی از رایج‌ترین مکمل‌های ارگوژنیک یا نیروزا در میان ورزشکاران است. چه چیزی باعث می‌شود چغندر، چنین جایگاهی در تغذیه‌ی ورزشی داشته باشد؟

چغندر (beta vulgaris)، یک منبع غذایی است که خاصیت درمانی نیز دارد و از جنبه‌ی مکمل‌های نیروزا هم شهرت فراوانی یافته است. هر چند سبزیجات متنوعی وجود دارند که در سلامت قلب، نقش مهمی ایفا می‌کنند، اما یکی از معروف‌ترین آن‌ها، چغندر قرمز یا لبو است.

چرا چغندر مفید است؟

چغندر منبع غنی آنتی‌اکسیدان‌های قوی بوده و مقادیر زیاد نیترات دارد. مطالعات نشان می دهند سبزیجاتی که نیترات فراوانی دارند، موجب افزایش سلامت و بهبود عملکرد ورزشی می‌شوند. نیترات، یک ماده‌ی شیمیایی است که به طور طبیعی در غذاهای خاصی موجود بوده و بعد از مصرف، تبدیل به نیتریک اکسید می‌شود.

نوشیدن آب چغندر میزان نیتریک اکسید را در بدن بالا می‌برد. این ماده‌ی شیمیایی می تواند جریان خون را افزایش داده، عملکرد ریه را بهتر کند و انقباضات عضلانی را تقویت نماید. این ترکیب، ورزشکاران را تشویق کرده تا برای بهبود استقامت‌ تنفسی و عملکردشان، از مکمل‌ چغندر استفاده کنند.

سلامت قلبی تنفسی بری ورزشکاران و افراد فعال بسیار اهمیت دارد. این بخش از سلامت جسمی، به توانایی گردش خون و سیستم تنفسی جهت تامین اکسیژن عضلات فعال حین تمرینات طولانی بر می‌گردد. نیتریک اکسید موجود در آب چغندر به این فرایند کمک می‌کند و عملکرد قلبی تنفسی و همچنین عملکرد عضلات را افزایش می‌دهد.

 

نیتریت اکسید، عملکردهای بدن را که بر مصرف اکسیژن تأثیر می‌گذارند، تخریک می کند، رگ‌های خونی را باز کرده و جریان خون را افزایش می‌دهد و در نتیجه اکسیژن بیشتری به عضلات فعال می‌رساند.

نیتریک اکسید همچنین به عنوان یک مولکول سیگنال‌دهنده جهت ارتباط سلول‌ها و بافت‌های بدن عمل می‌کند. این ارتباط موجب جریان خون بیشتر به عضلات و تامین اکسیژن فراوان‌تر در درون آن‌ها می‌شود. طبق پژوهشی که در گذشته انجام شده، چغندر می‌تواند عملکرد ورزشی را تا ۱۶ درصد افزایش دهد.

تحقیقات چه می گویند؟

در این زمینه مطالعات گوناگونی روی ورزشکاران در زمنیه‌های متنوع ورزشی صورت گرفته که شامل دو، شنا، دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی قدرتی می‌شود. هدف مشترک در این پژوهش‌ها، تعیین تأثیرات مفید آب چغندر بر عملکرد ورزشی بوده است. مطالعه‌ای روی ۱۴ شناگر مرد که همگی ورزشکاران حرفه‌ای با سلامت کامل بودند انجام شد. آن‌ها از نظر ماکسیمم مصرف اکسیژن و انرژی هوازی، حین شنا مورد بررسی قرار گرفتند.

آستانه‌ی غیرهوازی شناگرها بعد از مصرف مکمل آب چغندر، به میزان قابل توجهی افزایش یافته بود. این یعنی؛ ظرفیت افزایش یافته‌ی اکسیژن به آنها اجازه داد مسافت طولانی‌تری شنا کنند. همچنین معلوم شد این افراد، بعد از مصرف مکمل آب چغندر، انرژی هوازی کمتری مصرف کرده بودند. کاهش مصرف انرژی به آنها این امکان را داد تا زمان بیشتری را تاب بیاورند. نتایج حاکی از این بودند که مکمل آب چغندر توانسته عملکرد ورزشی شناگرهای حرفه‌ای را افزایش دهد.

سایر یافته‌های تحقیقاتی

مروری سیستماتیک روی مقالات گوناگونی که تأثیر آب چغندر را روی بهبود استقامت قلبی تنفسی در ورزشکاران مورد مطالعه قرار داده بودند صورت گرفته و بیشتر از بیست مقاله برای این بررسی انتخاب شدند. تمرکز این بررسی، تعیین تأثیرات آب چغندر به تنهایی و در ترکیب با سایر مکمل‌های مربوط به استقامت قلبی تنفسی در ورزشکاران بود. این مقالات، طیف گسترده‌ای از ورزش‌ها و همچنین مردها و زن‌ها را پوشش می‌داد. نتایج حاصل از این بررسی‌ها به طور خلاصه در زیر آمده است:

دوچرخه‌سوارانی که مکمل آب چغندر مصرف کرده بودند، عملکردشان در یک تست ۵۰ مایلی، ۰.۸ درصد افزایش داشت. در ۱۰ مایل پایانی، پیشرفت‌های چشمگیری مشاهده شد. هم کارآمدی اکسیژن و هم زمان خستگی، تا حدود بسیار زیادی تغییر کرده بود.

همچنین از دیگر فواید می‌توان به کاهش فشار خون بالا، خواص ضد سرطانی، سم‌زدایی و خواص ضد التهابی اشاره کرد.
 


نوشته شده در   سه شنبه 3 اسفند 1395  ساعت  12:26   توسط   A. Esmaeelzadeh    تعداد بازدید  329
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode